Otse põhisisu juurde
Bosch Eestis

Bosch avab Dresdenis pooljuhtplaatide tulevikutehase

Täielikult ühendatud tehisintellektiga ja selle poolt kontrollitud

• Boschi tegevjuht Denner: „Oma esimese AIoT tehasega toome kiibitootmisesse uued standardid.“

• ELi volinik Vestager: „Pooljuhid aitavad tugevdada Euroopa kui tipptasemel uuenduste eestvedaja konkurentsivõimet.“

• Tehisintellekt loob kindla aluse nii tootmise andmepõhiseks pidevaks täiustamiseks kui ka kiireks laiendamiseks.

• Esimesed Boschi elektritööriistade kiibid veerevad tootmisliinilt maha juulis – kuus kuud plaanitust varem.

• Umbes miljard eurot maksev uus tootmisüksus on Boschi enam kui 130-aastase ajaloo suurim üksikinvesteering.

• Plaanis on, et rajatises töötab pärast selle valmimist 700 inimest.

Täielikult ühendatud, andmepõhine, iseoptimeeruv: Bosch avab Dresdenis maailma ühe moodsama pooljuhtplaatide tehase. Kõrgelt automatiseeritud, täielikult ühendatud masinad ja integreeritud protsessid koos tehisintellekti meetoditega muudavad Dresdeni tehase nutikaks tehaseks ja teerajajaks 4.0 tööstuses.

Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli, Euroopa Komisjoni asepresidendi Margrethe Vestageri ja Saksimaa peaministri Michael Kretschmeri virtuaalsel kohalolekul avati kõrgtehnoloogiline rajatis ametlikult 7. juunil 2021.

„Boschi jaoks on pooljuhid põhitehnoloogia ja strateegiliselt oluline on neid ise arendada ja toota. Dresdenis viime tehisintellekti abil pooljuhtide tootmise uuele tasemele,“ ütles dr Volkmar Denner, Robert Bosch GmbH juhatuse esimees.

„See on meie esimene AIoT-tehas: täielikult ühendatud, andmepõhine ja iseoptimeeruv kohe algusest peale.“
dr Volkmar Denner, Robert Bosch GmbH juhatuse esimees

Bosch investeerib sellesse kõrgtehnoloogilisse kohta umbes miljard eurot. See on ettevõtte suurim üksikinvesteering selle enam kui 130-aastase ajaloo jooksul. Dresdenis alustatakse tootmist juba juulis – kuus kuud plaanitust varem. Sellest ajast alates hakatakse Boschi elektritööriistadesse paigaldama uues tehases valmistatud pooljuhte. Autotarbijate jaoks algab kiipide tootmine septembris ja seega juba kolm kuud plaanitust varem. Uuest tehasest saab pooljuhtide tootmisvõrgu oluline osa. 72 000 ruutmeetri suurusel pinnal töötab Saksimaa liidumaa pealinnas pooljuhtplaatide tehases juba 250 inimest. Pärast ehitustööde lõppemist kasvab töötajate hulk umbes 700-ni.

Ükski teine autotööstuse tarnija pole alates 1950. aastatest intensiivselt mikroelektroonika kallal töötanud. Alates 1958. aastast valmistab Bosch pooljuhtkomponente ise. Ainuüksi Reutlingenis ja Dresdenis asuvatesse pooljuhtplaatide tehastesse on Bosch investeerinud enam kui 2,5 miljardit eurot alates 200-millimeetrise tehnoloogia kasutuselevõtust 2010. aastal. Lisaks on miljardeid eurosid investeeritud mikroelektroonika arendamisse.

4.0 tööstuse pioneer

Isemõtlevad masinad, hooldustööd 9000 kilomeetri kauguselt, sisseehitatud kaameratega prillid – Dresdenisse hiljuti ehitatud pooljuhtplaatide tehas on üks maailma parima kõrgtehnoloogiaga tehaseid. „Tänu tehisintellekti ja asjade interneti ühendamisele loome aluse tootmise andmepõhisele ja pidevale täiustamisele,“ ütles Denner. Konkreetselt tähendab see seda, et kõik pooljuhtplaatide tehase andmed – alates masinatest, anduritest ja toodetest – kogutakse kesksesse andmebaasi. Tulemus: igas sekundis tekitatakse 500 lehekülje teksti pikkused tootmisandmed. Vaid ühe päevaga teeb see kokku enam kui 42 miljonit lehte.

Pooljuhid parema elukvaliteedi ja liiklusohutuse tagamiseks

Mikrokiipide kujul leidub pooljuhte peaaegu kõigis tehnikaseadmetes: nutitelefonides, telerites ja fitnessikellades. Pooljuhtide abita ei töötaks autod praegu ega tulevikus. 2016. aastal oli igal uuel sõidukil kogu maailmas keskmiselt üle üheksa Boschi kiibi, sellistes seadmetes nagu turvapadja juhtimisseade, piduri- ja parkimisabisüsteem. 2019. aastal oli see näitaja juba üle 17. Teisisõnu peaaegu kahekordistus nende arv kõigest mõne aastaga. Järgnevatel aastatel ootavad eksperdid juhi abisüsteemide, teabemeelelahutuse ja jõuülekande elektrifitseerimise enneolematult kiiret kasvu. Dresdenisse pooljuhtplaatide tehase asutamisega tuleb Bosch vastu suurenenud nõudlusele pooljuhtide järele.

Dresden wafer fab
Dresden wafer fab
Dresden wafer fab
Dresden wafer fab
Dresden wafer fab
Dresden wafer fab
/

Pressikontakt Eestis

Marina Blomniece
Kommunikatsioonijuht

Üldised küsimused Boschi kohta