Otse põhisisu juurde
Bosch Eestis

Start-upid: Eesti on testiplatvormiks väga hea koht

Tallinnas peetud konverentsil Bosch Digital Days oli püsti pandud start-up küla, kus Eesti ja Taani aga ka Läti, Leedu ja Rootsi idufirmad eksponeerisid oma töötavaid lahendusi. Eesti idufirmade suur kontsentratsioon ja e-riigindus pani Boschi konverentsi siin korraldama.

Tallinnas peetud konverentsil Bosch Digital Days oli püsti pandud start-up küla, kus Eesti ja Taani aga ka Läti, Leedu ja Rootsi idufirmad eksponeerisid oma töötavaid lahendusi. Eesti idufirmade suur kontsentratsioon ja e-riigindus pani Boschi konverentsi siin korraldama.

Kord aastas korraldab Boschi digiturunduse osakond sündmuse, kus eri maade ja osakondade inimesed saavad kohtuda ja ideesid vahetada. Eelmised konverentsid on toimunud Shanghais, Chicagos ja Berliinis. Seekordne konverents tõi kokku üle 400 Boschi töötaja ja koostööpartneri üle maailma.

„Me oleme Eestis seetõttu, et teil on siin tohutult suur start-uppide kontsentratsioon. Kui ma ei eksi, siis Eestis on elaniku kohta Euroopa keskmisest kuus korda rohkem idufirmasid. Koos Islandi ja Iisraeliga on Eesti maailmas esirinnas. Lisaks teie teatud-tuntud e-valitsus.“ tõi Bosch Nordicu asepresident Thore Pedersen välja põhjusena, miks Digital Days Tallinnas peeti.

Kohal olid idufirmad viiest riigist. Eestist olid konverentsil Sprayprinter ja Click & Grow, kellest esimene tegeleb suurte lõuendite ja pindade, kasvõi maja külgedele kunstiteoste kandmisega. Click & Grow pakub nutikaid seadmeid, mis aitavad sisetingimustes toidutaimi kasvatada.

Kaks tähelepanuväärset idufirmat Taanist olid Leapcraft ja Anyware Solutions. Viimane neist on välja töötanud seadme, mis keeratakse sisse lambipirnipesasse ja see töötab kui automaatne pimendi ehk dimmer, termomeeter ja turvasüsteem. Leapcraft tegeleb õhu kvaliteeti mõõtvate sensorite tootmisega.

Leapcrafti tegevjuht, Vinay Venkatraman pakkus välja kolm rusikareeglit idufirma asutamiseks. „Sa ei tohiks alla anda või sa pead kohe alla andma. Selle all pean silmas, et kui sa näed, et asi ei toimi, siis pole mõtet jätkata. Teiseks, sa pead enda ümber ehitama õige meeskonna. See on kriitiline. Ära toetu pelgalt oma lähituttavatele, vaid vaata kaugele, et leida inimesed, kellega sa tavaliselt läbi ei käiks. Kolmandaks, iga idufirma peab leidma oma niši. Igal idufirmal peab olema oma tegutsemisterritoorium. Paljud idufirmad proovivad teha samal ajal mitut asja ja see ei ole üldse produktiivne.“ Kokkuvõtvalt: järjepidevus, hea tiim ja oma niši leidmine.

Anyware Solution’i osanik, Jan H. Christiansen lausus, et kõige olulisem asi idufirma asutamisel on oma ärimudeli väljatöötamine. „Keskendu oma ärimudelile. Kas see on tellimispõhine või on see partnerlusele põhinev? See tuleb välja nuputada. Idufirmade puhul on oluline ka raha küsimus. See ei tohi otsa saada, kuid raha kogumiseks on olemas suurepäraseid võimalusi. Ühisrahastus, riiklikud või Euroopa Liidu toetused – need on idufirmadele heaks põhjaks. Pea silmas, et kui idufirmal pole raha, siis oled juba eos kehvas läbirääkimispositsioonis. Viimaseks tooksin välja, et ära võta tööle enne kedagi, kui pole vastavat sissetulekut. Kui me oleks tegutsemise alguses toonud pardale väga palju inimesi, oleks meil üsna kiiresti raha otsa saanud. Aga need on minu nõuanded.“

Sprayprinteri arendusjuht Martin Meisalu: “Eestis võiksid idufirmad edu saavutada nõnda, et vaatavad kohe alguses välisturgudele. Siin on väga raske müüa suuri seinamaalinguid, sest ei tehta nii suuri turunduskampaaniaid kui suurlinnades. Palju suurem on võimalus müüa suurel turul kui väiksel turul. Samas on Eestis see eelis, et kõike saab kohapeal katsetada. Proovida ära, kas toode töötab ja kui ta töötab siin, siis ta töötab ka teistes riikides päris hästi.“

Seevastu Click & Grow tootmis- ja tarneahela juht Kaarel Rand sõnas, et peale üldise järjepidevuse ja enesekindluse on universaalset nõu keeruline anda. „Eesti oli testiplatvormiks väga hea koht. Me saime kiiresti tänu Ajujahile pildile. Saime päris palju kajastust, mille toel saime testkliente. Saime siinsel turul oma ideele kinnitust. Selle põhjalt oli palju lihtsam hüpata laia maailma.”

Bosch on Baltimaades olnud esindatud aastast 1993. Eestis on esindatud järgmised sektorid: autotarvikud ja diagnostikaseadmed töökodadele, elektritööriistad, turvasüsteemid ning soojustehnoloogia seadmed ja lahendused. Alates 2005. aastast osutab Boschi elektritööriistade teeninduskeskus Balti riikides nii garantii- kui mittegarantiiremonte.