Globaliseerumine alates 1990. aastast
Raudne eesriie langes, Aasia esitles uusi turge ja tarkvara avas Boschi jaoks uued võimalused. Kolm viimast aastakümmet olid kaasa toonud kiire majanduse muutumise, millega ettevõte pidi silmitsi seisma.
Varssavi pakti kokkukukkumine ja Ida-Euroopa avanemine
Raudse eesriide langemine avas ka Boschi jaoks uue ajastu. 1994. aastaks oli Boschil ettevõtteid 13 endises idabloki riigis. Bosch avas ka tootmisüksused Tšehhi Vabariigis Jihlavas ja České Budějovices, Poolas Wrocławis, Ungaris Miskolcis ja Hatvanis ning Vene Föderatsioonis Engelsis ja Samaras. Turuosa väljaspool Saksamaad kasvas 51 protsendilt 1990. aastal kuni 72 protsendini 2000. aastal.
Võimalustest haaramine – uued sihid Aasias
Indias, Jaapanis ja Kagu-Aasia riikides oli Bosch juba kaua aega kohal olnud või tegutses tärkavatel turgudel jalgealuse kindlustamisega. Kuid suurim strateegiline huvi oli Hiina turu järk-järguline avanemine. Kuni 1994. aastani oli Bosch Hiinas olnud vaid litsentside ja esindusbürooga Pekingis, mis rajati 1989. aastal. Seejärel oli Boschil võimalik ka luua tugipunkt sellel turul piirkondliku tootjana.
Mikromehaanilised andurid
Minijälgimisseadmed
Bosch töötas 1990. aastatel välja autodes kasutamiseks mõeldud mikromehaanilised andurid, mis töötavad kiirenduse, pöörlemise, rõhu ja heli mõõtmiseks nagu meeleorganid. Need edastavad teavet elektroonilistele juhtseadistele, andes neile täpselt teada, millal näiteks õnnetuse korral turvapadi täita. 2005. aastal alustas Bosch andurite tootmist ka olmeelektroonika jaoks, nagu nutitelefonid või mängukonsoolid. Väiksemad MEMS-andurid on vaid 1,5 millimeetrit laiad. Boschi uurimisrühm leiutas nende miniatuursete osade valmistamiseks „plasma söövitamise“ protsessi. Bosch on alates 1995. aastast tootnud umbes 15 miljardit MEMS-andurit ja on nüüd turuliider, tootes neid iga päev umbes neli miljonit ühikut.
Foto: Satikas mikromehaanilisel anduril (MEMS) skaala näitamiseks (1995)
ESP-st kuni ACC-ni – Bosch keskendub innovatsioonile
1995. aastal turule toodud elektrooniline stabiilsusprogramm ESP® oli tehnoloogiline verstapost. See takistab sõidukitel külglibisemist. Samal aastal avalikustas Bosch oma teejuhiste ja häälväljundiga navigatsioonisüsteemi TravelPilot. 1997. aastal vähendas kõrgsurve-ühisanumaga diisli sissepritsesüsteem kütusekulu, nagu seda tegi ka DI Motronicu bensiini otsesissepritsesüsteem 2000. aastal, ning juhiabisüsteemid, nagu kohanduv püsikiirushoidik ja öönägemissüsteem, tõstsid turvalisust.
Ettevõtet läbivad muutused – uued ärivaldkonnad
Pärast telekommunikatsiooniharu müüki omandas Bosch 2001. aastal tööstustehnoloogia spetsialisti Mannesmann Rexroth. See tugevdas tööstustehnoloogiaharu ja tasakaalustas ettevõtte struktuuri. Telekommunikatsiooniharu ülejäänud osadest moodustati turvasüsteemide divisjon. Bosch laiendas oma termotehnoloogiaharu Buderus AG omandamisega 2003. aastal. Bosch eraldas uued valdkonnad, nagu päikeseenergiaharu, mille oli rajanud 2008. aastal.
Nutikas kruvimine, rattasõit, jahutus ja roolimine
IXO elektrikruvikeerajaga, mis sai üllatavalt kiiresti maailma enimmüüdavaks elektritööriistaks, alustas Bosch 2003. aastal uue ärivaldkonnaga, valmistades väikesi ja kergeid liitiumioonakudega seadmeid. 2011. aastal liideti täiesti uued valdkonnad, nagu elektrijalgrataste ajamid. Samal ajal laiendas Bosch oma traditsioonilisi tegevusi, ostes näiteks välja endised ühisettevõtted, nagu ZF Lenksysteme ja Bosch und Siemens Hausgeräte, mis lõid olulise aluse tulevikustsenaariumidele, näiteks veebitoega kodumasinad ja isesõitvad autod.
Automaatjuhtimine
Justkui võluväel
Automaatjuhtimine ei ole enam ulme. Bosch uurib, arendab ja katsetab seda tehnoloogiat laborites ning Saksamaa kiirteevõrgustikus ja California maanteedel. Bosch tõi kaugusradari turule juba 2000. aastal. Järgmise põlvkonna süsteem oli siis võimeline autot liiklusummikus automaatselt pidurdama kuni peatumiseni ja seejärel kiirendama. Andurite tehnoloogia ja tarkvara edasiarendamisel on samm-sammult võimalik sõita automaatse juhtimise abil maanteedel ja pikemas perspektiivis ka linnaliikluses.
Foto: Automaatiseeritud juhtimisega testsõiduk 360 kraadi pöörleva kiirkaameraga (2015)
Uus territoorium: asjade internet ja tehisintellekt
Värkvõrk (The Internet of Things) avab Boschi jaoks palju uusi ärivõimalusi. Peale traditsiooniliste toodete hõlmab see ka tarkvara, uusi Interneti-põhiseid ärimudeleid ja andmekaitset. Ettevõte on seadnud endale eesmärgis need neli valdkonda pikas perspektiivis ühendada. See hõlmab kõike alates automaatjuhtimisest kuni nutikodude ja autonoomse sideni tehasemasinate vahel.